13. premiérová série pořadu Jak se staví sen stále ještě nekončí a nekončí tedy ani tady na panáčkovi. V posledním 11. díle jsme sledovali proměnu bytu mladé dvojice v paneláku v pražských Radlicích. Jak se povedlo dílo designerské dvojice Poddaný + Borovec si můžete prohlédnout i u nás. A i když tentokrát už bez rekapitulace a obvyklé recenze, přesto se u nás dozvíte to, co vám jinde zamlčeli anebo to, co vám při sledování uniklo. ANKETA
Mladý pár Radek(28) a Petra (28) nemá plnohodnotnou kuchyni, ale ani obývací pokoj, přestože bydlí v Praze už skoro rok. Přišli oba z Moravy, kde se poznali na VŠ a Praha prý pro ně byla výzva. Radek je specialista na vodní elektrárny, Petra vystudovala průmyslový design. Byt v přízemí paneláčku v ulici na Farkáně III si pořídili jako startovní.
Petra přesně ví, jak by měla proměna vypadat, je totiž také designérka (!). Nebojí se odvážných řešení a chtějí budoucí kuchyň umístit přímo doprostřed bytu. Celkově je neuspokojuje levná laminátová podlaha a laciné současné vybavení, které v zásadě nechtěli ani měnit, protože tušili, že nic z toho si nenechají. Potřebují do malého prostoru zejména zasadit vše potřebné včetně úložných prostor, aby to efektivně sloužilo i do budoucna.
Anotace praví, že rozdělení bytu naprosto neodpovídá potřebám mladého páru, ale není výhodné ani dispozičně. Průchozí kuchyně, jídelna bez možnosti širšího využití, obývací pokoj odříznutý od ostatního dění v bytě, zařízení i materiály odpovídají stáří bytu a jsou taktéž neaktuální a hlavně velmi neosobní.
Ale protože panáček měl k JSSS vždy trochu specifický postoj, tak si u nás prohlédněte i pár zajímavých detailů. Třeba to, že mladý pár už s nějakou změnou asi začal. Pak je ovšem otázka ze kdy pocházejí fotky a záběry původního stavu.
Hlavní problémy interiéru jak praví oficiální informace:
- totálně nevyhovující dispozice
- málo osvětlení, hlavně v obývacím pokoji
- nesourodé materiály – každý pes jiná ves
Co s tím podle pánů designérů?
- upravit stávající dispozici a prostor otevřít
- zkombinovat modernu, tradiční materiály a dekory = útulnost a osobitost a originalita
- i s použitím unifikovaného sektorového nábytku dosáhnout originálních tvarů
Ještě iniciativně doplníme jak to v bytě vypadalo:
Průběh prací (pro lepší orientaci) si dáme obrázkově :
Nezbytný rejstřík nákladů:
Stavební a ostatní práce 72.000, kuchyňská linka se spotřebiči 129.659, podlaha (lepený vinyl) 26.890,
nábytek (ikea, kartel) 61.250, dekorace, obklady a osvětlení 34.350 – tzn celkem 324.350 Kč.
A takhle to na Farkáně nakonec dopadlo:
Tak co moji milí, co vy na to?
|
|
![]() |
Za čistou linií píšu čistou pětku |
Recenzi sice nedám, ale malý komentář si u takové lahůdky neodpustím. Šaráda to byla povedená od začátku do konce. Všem, kdo neviděli, doporučuju, i když jako obyčejně odvysílána byla i spousta balastu. Ale snaha štábu i pánů designerů tvářit se jak mistři světa a přitom vlastně ničit cizí investici, byla fakt pěkná. Za zhlédnutí stojí hlavně pasáž předávání. No taky bych měla vééélkou radost zjistit, že obývák mám zčásti v předsíni, kde však kabát nutno zmuchlat do kuličky, bo věšák i všecky šatní skříně jsou nenávratně pryč. Barevnost by jakž takž ušla, ovšem na kuchyni barvy obrátit. Zásadní problém se skrývá hned v začátku – v pitomě vymyšlené dispozici. Do koupelny se vedle kuchyňské linky sice probourají snadno, ale s nákupem se do kuchyně musí oběhnout půl baráku a aby byl byt skutečně funkční bude třeba vrátit dispozici víceméně do původní stavu. A to se tedy náplavě z Brna fakt vyplatilo.
Více obrázků tak jako vždy v externí galerii
Zdroj obrázků a informací : PR RTV Prima spol. s r.o, snímky videa