Finálová kola sedmé řady australského X Factoru dospěla už do své poloviny a sedmička nejlepších se nám tentokrát představila v písních interpretů, které je možné považovat za průkopníky jednotných žánrů. Podle mě je to však jen další gumové téma, do kterého se dá vecpat téměř cokoliv. Jaké „průkopnické“ hity nám Top 7 představila, jací hvězdní hosté nás navštívili, kteří dva soutěžící se utkali v bottom 2 a kdo nás nakonec opustil, na to všechno vám ve svém rekapu odpoví DJ Vlado.
Louise Adams
zpívala: Lady Gaga – Bad Romance
Pamatuju si, že před 4-5 lety bylo absolutně „přegagováno“, pročež mi vznikla averze na ni a některé její písně a Bad Romance je jednou z nich. Na druhou stranu jsem vždycky kvitoval, když přišla osobitá verze její písně, kterou pro mě daný interpret převýšil originál. Louise se to povedlo tak napůl, její podání bylo rockovější, avšak melodii víceméně zachovala. Nebyl to sice ze strany Louise tak hvězdný výkon jako v minulých týdnech, ale každopádně to byl dobrý otvírák večera.
Michaela Baranov
zpívala: Rihanna – Diamonds
Michaela je v soutěži jako na houpačce, jednou zazáří, po druhé spadne do průměrných vod, přičemž na vině je hlavně Dannii s výběrem písní. Diamonds je vyložená studiovka, kterou je vždycky problém zazpívat na živo nějak zajímavě. Michaela se aspoň ve druhé půlce pokusila trochu improvizovat, avšak tato snah o oživení písně se poněkud minula účinkem. Říkám to nerad, ale obávám se, že nad mou favoritkou se stahují mračna.
Big T
zpíval: Elvis Presley – Jailhouse Rock
Při tomto vystoupení jsem si vzpomněl, jak Ondřej Hejma kdysi přirovnal Sámera Issu k medvědu Brtníkovi, k čemu by ale v tom případě musel přirovnat Big T-ho? Ačkoliv však BIg T není žádný velký tanečník, dokázal ze svého handicapu udělat přednost podobně jako Martin Chodúr rovněž v Elvisově písni. Jeho vystoupení bylo velmi energické a vyloženě zábavné, až jsem se přistihl, že jsem se u toho přiblble usmíval. Jedno z nejlepších čísel večera.
Jess & Matt
zpívali: Bruce Springsteen – Dancing In The Dark
Nejlepší na X Factoru jsou vždycky ty momenty, když si interpret vezme notoricky známou píseň a totálně ji přetvoří k obrazu svému. A to se tentokrát povedlo našemu soutěžnímu párečku, který z našláplé springsteenovky dokázal udělat lyrickou akustickou baladu. Poprvé se mi hlasově líbila i Jess, které hlubší poloha svědčí, i když tahounem dua je pořád Matt. Tato dvojice minule už podruhé utekla hrobníkovi z lopaty, tentokrát však J+M vyloženě zabodovali a vyhnuli se ohrožení.
Natalie Conway
zpívala: Whitney Houston – I Have Nothing
Nemůžu si pomoct, ale Natalie mi každým kolem vadí víc a víc. Technicky je to velmi dobrá zpěvačka, ale všechno zabíjí svým afektem a přehráváním. První polovina ještě ušla, ale v druhé už afektovala natolik, že byla chvílemi intonačně mimo. Její vystoupení jsem jí ani v nejmenším nevěřil a z celé sedmičky je Natalie tou, kterou bych postrádal nejmíň.
Cyrus Villanueva
zpíval: Adele – Rumour Has It
Parta bubeníků na pódiu mi připomněla, jako podobná bubenická skupinka v našem loňském Hlasu zkazila vystoupení Martina Kujana, pročež jsem měl chuť je poslat na Kubu, aby pochopili, jak je důležité mít Pilipa (jen na vysvětlení pro nepamětníky, exministr Ivan Pilip a podnikatel Jan Bubeník byli začátkem roku 2001 zatčeni na Kubě, z čehož byl tehdy mezinárodní skandál). Ale teď k Cyrusovi, ten se nenechal bubenickou show nijak rozhodit ani zastínit, přičemž s nimi velmi kompaktně ladil, i když zpěvácky se nejlíp předvedl ve chvíli, kdy bubeníci zůstali za oponou. Po zpěvácké stránce není Cyrusovi co vytknout, je to velmi spolehlivý zpěvák, který soutěží proplouvá jako nůž máslem a toto bylo rozhodně jedno z jeho nejlepších vystoupení.
Mahalia Simpson
zpívala: Amy Winehouse –Tears Dry On Their Own
Výběr Amy se pro Mahaliu vyloženě nabízel kvůli její barvě hlasu, avšak podle mě měla Dannii zvolit nějaký jiný její hit, např. s Back To Black nebo Valerie by Mahalia mohla mít větší tah na branku. Tato píseň plyne odnikud nikam, a přestože ji Mahalia zazpívala velmi dobře, celkový dojem byl spíš matný. V rámci večera se ta Mahalia zařadila k průměru.
Top 3 nejlepších podle DJ Vlada:
1. Jess & Matt
2. Big T
3. Cyrus
Společné vystoupení + host večera: LunchMoney Lewis
zpívali: Bills a Whip It!
LunchMoney Lewis je jedním z newcomerů tohoto roku, přičemž jeho hitovku Bills můžeme znát i z našich rádií. Poprvé jsem viděl, jak LunchMoney vypadá a překvapilo mě, že je to takový buřtík (což mě ale zároveň potěšilo, protože vidím, že na tom s prostorovou výrazností nejsem ještě tak špatně). LunchMoney nejdřív sám zazpíval výš zmíněný hit a pak se přidala i Top 7 finalistů s jeho druhým singlem Whip It! Na tomto vystoupení mě však nejvíce zaujaly kostýmy finalistek, které byly potěšením pro uslintané bernardýnky.
Host večera: Peking Duk
zpívali: Say My Name
V našich končinách nepříliš známá kapela mě po muzikantské stránce zaujala z hostů nejvíc. Konečně zase trochu rocku v té záplavě cajdáků a elektropopu. Jedinou slabinou této formace je její zpěvák, který má místy dost slabý hlas pro tento styl.
Host večera: Nathaniel
zpíval: Always Be Yours
Přesný opak předchozího hosta. Finalista čtvrté řady australského X Factoru, který před třemi lety vypadl v bottom 2 s pozdější vítězkou Samanthou Jade, zazpíval výborně (přičemž se i doprovodil na piano), ale tato píseň je nevýrazný a unylý slaďák, se kterým mě mohl jen těžko zaujmout.
Kdo byl v bottom 2?
Moje nejčernější obavy se naplnily a do bottom 2 spadly obě dvě zbývající dívky Michaela a Mahalia, což mě vyloženě štve, jelikož obě jsou mými favoritkami. Na druhou stranu se tak ukázala mizerná mentorská práce Dannii, která s každým dalším ročníkem ztrácí dech a už není to, co bývala. Škoda, že holčičím mentorem nebyl spíš některý z pánů.
Rozstřel:
Mahalia Simpson
zpívala: Indie Arie – Ready For Love
Výborně, tohle je přesně styl, kterému by se Mahalia měla v budoucnu věnovat, protože podobný indie pop jí sedí víc než cokoliv jiného. Škoda, že to nepochopila i Dannii a v live shows tlačí ji do nesmyslných výběrů. Mahalia zde předvedla v plné kráse především své nakřáplé výšky, kterou jsou její velkou devizou. Mahalia o postup zabojovala výborně, avšak uvidím, jak jí odpoví Michaela.
Michaela Baranov
zpívala: ABBA – The Winner Takes It All
A Michaela kontrovala skvěle. Vybrala si klasiku nejklasikovatější a předvedla jeden ze svých nejlepších výkonů v soutěži. Obzvlášť a capella úvod byl fantastický. Velká škoda, že toto nemohla zazpívat v hlavním večeru (ABBA je totiž daleko větším průkopníkem než Rihanna). Nemůžu si pomoct, ale její sametový hlas přímo miluju. Rozhodování v této bottom 2 by pro mě bylo neskutečně těžké a radši bych si místo něj hodil mašli.
Kdo vypadl?
Nejsmutnější okamžik pro mě v soutěži nastal právě v tomto kole, kdy soutěž opustila má největší favoritka Michaela, která pro mě byla skoro dvojčetem Diany Vickers. Ačkoliv její výkony byly dost nevyrovnané (především zásluhou Dannii), takže její vypadnutí není vyloženě nespravedlivé, tak jsem za ní uronil slzu. Kdyby však vypadla Mahalia, byl bych naštvaný stejně, protože ta patří k nejoriginálnějším osobnostem letošního ročníku. Kdyby bylo na mně, už by v soutěži nepokračovala afektovaná Natalie, která se však Australanům pro mě nepochopitelně líbí, zatímco u nás bych se vsadil, že by letěla mezi prvními jako špinavé prádlo. Na vyřazení Michaely se shodli všichni tři pánové z poroty, zatímco Dannii by vyřadila Mahaliu, protože se to snažila hodit do dreadlocku (jak by to řešil i já. Dívka s nekrásnějším hlasem proto soutěž opouští, ještě jednou velká škoda.
Hodnocení 5. live show podle DJ Vlada:
Páté finálové kolo se opět neslo spíše v průměrném duchu, i když několik velmi povedených vystoupení jsme vidět mohli. Pro mě má toto kolo však hořkou pachuť v podobě dvou mých favoritek v bottom 2 a vypadnutí té o něco větší z nich. Navíc je dost smutný pohled na to, jak kdysi skvělá mentorka Dannii, která už tři soutěžící přivedla k vítězství (Leona Jacksona a Matta Cardla v britské verzi a Dami Im v té australské), vyloženě zlikvidovala z počátku nejnadějnější holčičí kategorii, z níž už jí zbyla jen jedna soutěžící a i ta už je jednou nohou venku. V tuto chvíli to vypadá na souboj především mezi Chrisem a Jamesem, kteří mají ve stáji pořád dva koně a ani jeden z nich ještě nebyl v ohrožení. Příští týden nás čeká téma Judge´s Challenge, kdy budou jednotliví porotci vybírat písně zpěvákům z jiných stájí (totéž jsme tu ostatně měli i v loňské řadě). Doufám, že jim nějak nesmyslně nenaloží a naše zbylá šestice se s tím popere se ctí.