V australském X Factoru už zůstala jen osmička nejlepších, která se tento týden musela poprat s velkou výzvou – rockovou hudbou, která pro většinu z nich není zrovna jejich krevní skupina. A stejně jako finalisté i já se tímto článkem vypořádávám s novou výzvou, jelikož je to můj vůbec první rekap k zahraniční talentové soutěži (nepočítám-li shrnutí amerického X Factoru 2012). Rekapy k australskému X Factoru budu mít na starosti do konce září, dokud bude kolega VojtaP na cestách po USA, tak ho velmi rád zastoupím. Jak se tedy osm finalistů vypořádalo s rockovými peckami?
Dean Ray
zazpíval: INXS – New Senstaion
V minulém kole Dean výrazně zabodoval s aktuálním megahitem Budapest od George Ezry, který se na nás v posledních měsících valí i z vodovodů, takže se nabízí otázka, zda tento svůj touchdown dokáže ještě překonat. Z celé osmičky je největším rockerem, už proto by mu rockové kolo mělo sednout. Bohužel se však zde opět ukázaly limity svého hlasu, který s kapelou dost zaniká. Nedá se svítit, akustická poloha s kytarou v ruce sedí Deanovi podstatně lépe. Na druhou stranu do toho šel se správnou rockerskou energií, kterou hlasové nedostatky dokázal zakrýt. Zvedák to nebyl, ale slušný otvírák rockového večera určitě.
Rochelle Pitt
zazpívala: Gossip – Heavy Cross
Po tom, co byly minulý týden poprvé a naposledy odtajněny výsledky hlasování, tak se ukázalo, že Rochelle má mnohem větší podporu diváků než většina lidí (včetně mě) očekávala. Udrží si ji i s tímto vystoupením? No, to nevím. Hned na začátku přišlo zděšení z image, zvláště tedy z blonďaté paruky, kterou si Rochelle snad vypůjčila od princezny Dišperandy z Hrátek s čertem. Zpěv rovněž nebyl žádná sláva. Níže položený začátek ještě ušel, ale jakmile se Rochelle dostala do výšek, tak nepříjemně mečela jako Zolo Lebo s Markem Relichem dohromady. Chvílemi to bylo doslova trápení neviňátek. Rochelle se musí tentokrát setsakra spoléhat na postarší část australské populace, aby ji podržela.
Tee
zazpíval: Queen – Don´t Stop Me Now
Tee mi od začátku hlasově i projevem připomíná Honzu Bendiga, proto se tato volba písně vyloženě nabízela, jelikož Bendig ji rovněž zpíval v rockovém kole první Česko Slovenské SuperStar. O dva ročníky později ji však interpretoval i Štefan Pčelár, který ji však zprznil natolik, že jsem si myslel, že větší posmrtný atentát na Freddieho Mercuryho už nikdy nezažiju. To jsem ještě však nevěděl, že u protinožců žije Tee, jehož podání bude ještě mnohem strašlivější než to Itchovo. Chudák Freddie se musel nejen otáčet v hrobě, ale zároveň zažívat i fyzickou bolest. Tee hlasově místy připomínal prase, které právě vedou na porážku. Strašné, strašné, strašné. Doufám, že Teeho účast v bottom 2 a následné vypadnutí tentokrát nemine, jelikož za takové zprznění klasiky si nic jiného nezaslouží.
Marlisa Punzalan
zazpívala: Metallica – Nothing Else Matters
Ačkoliv tento klenot světové hudební pokladnice miluju, tak bych ho ve zpěváckých soutěžích zakázal a to z jednoho prostého důvodů – píseň stojí na své šestiminutové stopáži, a když ji zkrátíme na dvě minuty, vznikne mrzák, z nějž se vytratí kouzlo originálu. Není proto náhodou, že jediný, kdo (aspoň v našich končinách) s touto baladou touchdownoval, byl Peter Cmorík, který měl však to štěstí, že ji mohl zpívat v plné délce, což slovenská SuperStar blahé paměti umožňovala. Ale teď k Marlise. Z jejích finálových vystoupení to patřilo určitě k těm lepším, na svůj věk to zvládla slušně a dokázala se vylhat z toho, že není rockerka. Ovšem pořád to bylo tak nějak průměrné vystoupení talentované holčičky. Nemůžu si pomoct, ale všechna holčičí mláďata z amerického X Factoru na mě působila vyzráleji než Marlisa, která mi neustále evokuje školní besídku.
Reigan Derry
zazpívala: Divinyls – Boys In Town
Reigan dosud v soutěži střídala pouze výborná vystoupení s touchdowny. Tohle bylo zatím její zřejmě nejslabší číslo, za což z velké části může i píseň, která sama o sobě není tak výrazná, aby se s ní dalo bodovat. I tak ale byla Reigan pořád lepší než většina jejích konkurentů. Chvílemi sice bylo cítit, že Reigan chybí trochu průraznější hlas (ten její je příliš jemný), ale ani tak se nemá za co stydět. Příště bych jí však opět slyšel rád v nějaké baladě s kytarou či klavírem, což je její silná stránka.
Caitlyn Shadbolt
zazpívala: 30 Seconds To Mars – Closer To The Edge
Přiznám se, že Caitlyn patří do kategorie dívek pro které mám slabost (její úsměv je skutečně neodolatelný), pročež jsem schopen jí leccos odpustit. Včerejší vystoupení však bohužel jinak než průšvihem nazvat nemůžu. Ze začátku jí vycházel z úst jen teplý vzduch a když trochu přitlačila, tak byla pořádně falešná. Absolutně nechápu Ronana, proč nevybral Caitlyn místo této vypalovačky nějakou baladu (klidně i rockovou), zvlášť když Marlisu nechal parádně se vylhat z rocku. Doufám však, že se toto zaváhání nestane Caitlyn osudné a pokud spadne do bottom 2 (což je bohužel dost pravděpodobné), tak jí porota podrží, jelikož by jí byla škoda, zvláště pak vedle konkrétního soutěžícího, který je slabý jako čaj (a který i svým jménem čaj připomíná).
Jason Heerah
zazpíval: White Stripes – Seven Nation Army
Laco Lučenič kdysi ve slovenské SuperStar řekl jednomu chlapci, že svým zpěvem doprovází kytaru, a něco podobného se dá říct i o Jasonovi, jen místo kytary má bubny. Jason je zkrátka prototyp zpívajícího muzikanta, a když nemá bubny, tak je poloviční. Když však za bubny zasedne, tak jeho hvězda září podstatně víc. Ze všech včerejších vystoupení bylo to Jasonovo nejkompaktnější a nic mě v něm vyloženě nerušilo. Touchdown to sice nebyl, ale v rámci večera se Jason zařadil do čela mého žebříčku.
Brothers 3
zazpívali: Coldplay – Every Teardrop Is A Waterfall
Tady souhlasím s hodnocením Redfooa. Bylo by to velmi dobré vystoupení, kdyby zaznělo v jiném kole, ale s rockem to bohužel nemělo mnoho společného. Myslím, že i v repertoáru Coldplay by se dalo najít pár songů, které by se daly do rocku zařadit (zvlášť v jejich rané tvorbě), ale tato píseň mezi ně nepatří, to je čistokrevný popík. Jinak to byla příjemná tečka za rockovým večerem, přestože nebyla rocková. Ovšem ta čepička na hlavě frontmana působila, jako kdyby se dnes natáčel Křemílek a Vochomůrka Reloaded.
Top 3 podle DJ Vlada:
1.Jason Heerah
2.Dean Ray
3.Reigan Derry
Tip na bottom 2:
1.Tee
2.Caitlyn Shadbolt (těžko se mi to říká)
Tohle bylo jedno z nejslabších finálových kol, která letos proběhla. A vyloženě mě štve porota, která všechny bezzubě chválí (čímž mi připomíná porotu našeho Hlasu), takže soutěžícím chybí zpětná vazba. V tomto ohledu mě tentokrát potěšil Redfoo, jakkoliv mám k němu plno výhrad od neustálých výkřiků „yeah baby“ přes vyžívání se v estrádnosti až po necitlivé experimenty se svými ovečkami, tak tentokrát se nebál říct kritiku na plnou hubu. Zítra nás čeká tradiční vyřazování, ve kterém jako hosté vystoupí finalista 4. řady australského X Factoru Nathaniel Williemse a americká zpěvačka Meghan Trainor. Jaká budou jejich vystoupení, kteří dva soutěžící se budou muset utkat v bottom 2 a který z nich nás nakonec opustí, na to si musíme ještě pár hodin počkat.